fejlecproba6



Évekig használtunk egy viszonylag egyszerű, ingyenes applikációt, amely segített abban, hogy folyamatosan mérni tudjuk, hogy mikor - mire - mennyi időt használunk. A szoftver, amelyre később egy másik bejegyzésben még visszatérünk nagyon jól működött, úgyhogy igazából nem is volt szükségünk másra. Legalább is azt hittük. Egy véletlen keresés során találkoztunk Marvinnal, amely egyszerűen úgy nevezi magát, hogy a "csodálatos Marvin" (Amazing Marvin). Gondolhatnánk, hogy na igen, ennek a csapatnak van önbizalma. A kezdőlap megnyerő volt, ingyenes kipróbálási időszak is rendelkezésre állt, úgyhogy belevágtunk. És meglepődtünk. Merthogy Marvinra tényleg az a legjobb kifejezés, hogy csodálatos.

Hogyan legyünk jó előadók? - Előadástechnika képzés (nemcsak) egyetemistáknak

 A soron következő, IV. Gyergyói Diákkonferencia nyitórendezvényeként, előadástechnika tréninget tartottunk szeptember 5-6-án a Szent István plébánia nagytermében. Az elméleti és gyakorlati képzést Kádár Magor és Benedek István kommunikációs szakértők, a Terra Nova Képzési Központ trénerei tartották. A másfél nap alatt a részt vevő fiatalok több más téma mellett megtudhatták, hogyan készüljünk fel az előadásra, milyen egy jó előadás felépítése, hogyan figyeljünk a hallgatóságra és hogyan vonjuk be őket.

Előadástechnika képzés: Hogyan legyünk jó előadók?

A Gyergyói Közösségi és Szociális Erőforrásközpont kétnapos képzést szervez elsősorban egyetemistáknak előadástechnika témában. Tematikák: hogyan készüljünk fel a prezentációra, milyen egy jó előadás felépítése, a hallgatóság aktivizálása stb.

Képzők:
dr. Kádár Magor egyetemi docens, kommunikációs szakember, a Terranova Képzési Központ trénere
dr. Benedek István egyetemi tanársegéd, kommunikációs szakember, a Terranova Képzési Központ trénere

Időpont: 2018. szeptember 5–6.
Helyszín: Gyergyószentmiklós, Szent István plébánia

Csapatépítés és stratégiatervezés a Salamon Ernő Diáktanácsban

A Salamon Ernő Gimnázium Diáktanácsa már az erdélyi magyar diákmozgalom első éveiben megszületett, így jövőre ünnepli 25 éves évfordulóját. Ebből az alkalomból erősebbre szeretnénk fűzni az elmúlt 25 év diáktanácsosai és a jelenlegi diáktanácsosok közötti kapcsolatokat, hogy egyre több segítő szándékú egykori diáktanácsos ajánlja fel támogatását, munkáját. Hosszú távú célunk, hogy egy színvonalas ünnepségsorozatot szervezzünk az évforduló alkalmából.

Ennek első lépéseként, képzésekkel segítjük a jelenlegi diáktanácsosokat. November és december folyamán, műhelymunkákat szerveztünk számukra, részvételükkel, segítségükkel. A műhelymunkákra az iskolában került sor. A felkért előadók a Gyergyói Közösségi és Szociális Erőforrásközpont munkatársai voltak: dr. Dániel Botond, szociológus, ifjúságsegítő, aki maga is a diáktanács egykori elnöke volt, illetve drd. Fodor Rita, szociális munkás.

Önéletrajzírás, pályázatírás képzés a magyarörmény fiatalok táborában

Immár negyedik alkalommal szervezte meg az Erdélyi Magyarörmények Szövetsége, a Gyergyószentmiklósi Örmény Katolikus Egyesület és az Örmény Katolikus Plébánia ifjúsági vezetőképző táborát. A rendezvényre 2017. augusztus 9-14. között került sor, mintegy 30 fiatal, kísérőik és meghívott előadók részvételével. A tábor célja elsősorban az, hogy kiképezzék a fiatalokat arra, hogy helyi ifjúsági közösségeiket szervezzék, vezessék, továbbá jó példák segítségével megmutatni azt, hogy itthon, a szülőföldön is lehet boldogulni.

A táborban a közösség- és kapcsolatépítést elősegítő eseményei (ismerkedések, kirándulások, szabadidős programok) mellett sor került intézménylátogatásokra, valamint képzésekre is. Az intézménylátogatások célja a sikeres minták bemutatása volt, legyen szó családi vállalkozásokról, nagyobb vállalatokról (gyár, pékség), vagy sikeresen működő közintézményekről. A képzési részben idén az önéletrajzírás, valamint a pályázatírás volt a két fő téma, mindkét modult az Erőforrásközpont ifjúsági képzési programjának előadója, az erőforrásközpont vezetője, dr. Dániel Botond tartotta.

Pályaválasztás másképp

Fiataloknak szóló újabb szakmai programot szervezett a Gyergyószentmiklósi Örmény Katolikus Egyesület. Szeptember 22-én délután a Salamon Ernő Gimnázium dísztermében pályaorientációval kapcsolatos előadásokat hallgathattak a középiskolás diákok.

Két előadást tartottunk, az elsőt Jánosi-Rekeczki Katalin nevelési tanácsadó, a másodikat Dániel Botond szociológus, az Erőforrásközpont vezetője. Jánosi-Rekeczki Katalin elsősorban a pályaválasztás, a pályaérettség és az önismeret fontosságáról beszélt, de részletesen ismertette a serdülőkori lelki működés jellemzőit is. Dániel Botond előadásában pedig arra fektette a hangsúlyt, hogy megmutassa milyen erőforrásokat lehet gyűjteni az egyetemi évek alatt annak érdekében, hogy utána a fiatal végzettek sikeresen el tudjanak helyezkedni a munkaerőpiacon.

Beszélgetés az önkéntességről

Marosfőn táboroztak a Gyergyó Területi Ifjúsági Tanács fiataljai a hét végén. Egy háromnapos táborban vettek részt a „Fiatalok a közösségért, közösség a fiatalokért” program keretében. Szeptember 4-én egy beszélgetésen vettünk részt, amelynek témája az önkéntesség volt. Sokkal inkább hasonlított egy életút-beszélgetésre, mint egy előadásra. Dániel Botond, az Erőforrásközpont vezetője saját személyes példáján keresztül mutatta be azt, hogy a különböző önkéntes tevékenységek milyen sikerélményeket, tapasztalatokat, szakmai és emberi kapcsolatokat adnak, hogyan járulnak hozzá az egyéni és szakmai életpályánk fejlődéséhez.

Előadás a szervezetek vezetéséről a magyarörmény fiatalok táborában

Kárpát-medencei Magyar Örmény Ifjúsági Vezetőképző Tábort szerveztek Gyergyószentmiklóson, 2016. augusztus 5-10 között.

A szervezők a Kárpát-medence különböző vidékeiről érkező magyarörmény fiatalok számára kívánták átadni a magyarörmény múltjukból kapott értékeket és felkészíteni őket ezek korszerű továbbadására, kiképezve őket arra, hogy ifjúsági közösségeiket szervezzék és vezessék. 

A táborban egy két részes előadást tartottunk a vezetésről. A fiatalok előző napokban már részt vettek egy vezetésről szóló tréningen, ezért az előadások célja az volt, hogy árnyalja a vezetésről kialakult képüket, és segítsen a meglévő tudást, eszközök alkalamzásában. A fő gondolat az volt, hogy a különböző vezetői feladatkörök különböző készségeket és különböző tudást igényelnek.

Problémafeltáró műhelymunka a VI. Ifibörzén

A VI. IfiBörze keretében, 2015 december 12-én egy előkészítő műhelymunkát szerveztünk, 42 középiskolás diák és 14 végzett fiatal részvételével. A műhelymunka célja egyrészt egy érdekartikulációs modell megtanítása volt, másrészt, hogy feltárjuk a fiatalokat érintő és foglalkoztató problémákat, ezek alapján pedig meghatározzuk egy későbbi kérdőíves középiskolás-kutatás témáit, fő kutatási kérdéseit.

Küldetésünk

A Gyergyói Közösségi és Szociális Erőforrásközpont szakmai erőforrásokat, útmutatást és támogatást biztosít a szociális háló szereplői (nonprofit szervezetek, szolgáltatók, szakemberek, szociális szakon tanuló egyetemisták) számára a térség szociális hálójának fejlesztése, a helyi közösség életképességének növelése érdekében.

Fenntartóink

A Gyergyói Közösségi és Szociális Erőforrásközpontot
a Műhely Egyesület és az
Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért működteti

Támogatóink

  • Bethlen Gábor Alap
  • Communitas Alapítvány
  • Een Helpende Hand Alapítvány
  • Hargita Megye Tanácsa

További támogatók

Kapcsolat

Programfelelős:
dr. Dániel Botond

535500 Gyergyószentmiklós,
Bucsin negyed 12/B/32
Tel: 0740.05.36.04
e-mail: danielbotond@muhely.eu