Az első IfiCafét 2018. szeptember 18-án szerveztük a Contact Kávé és Teaházban. Az IfiCafé célja, hogy találkozási lehetőséget biztosítsunk a gyergyói fiataloknak, hogy egymásra találjanak azok, akik hasonló ötletekkel, tervekkel rendelkeznek. Friss felmérésünk eredményei szerint a fiatalok nagyrészének vannak ötletei, szívesen részt vennének szakmai projektekben, viszont itthon erre kevés lehetőséget látnak. Ezért az első IfiCafé fő témája az egyetem utáni hazatérés, szakmai kezdeményezések indítása volt. Megszervezésével az volt a célunk, hogy segítsünk az egymásra találásban, az ötletek megfogalmazásában, a későbbiekben pedig segítünk megvalósítani a szakmai kezdeményezéseket.
Mivel a téma az egyetem utáni hazatérés volt, így első alkalommal egyetemistákat, frissen végzett fiatalokat vártunk. Az eseményre előzetesen 13 személy regisztrált, végül szintén ennyien jöttek el. A résztvevők többsége egyetemista volt, de öt frissen végzett fiatal is csatlakozott. A jelenlévők szinte mind különböző szakterületeken tanulnak/tanultak (gazdasági, orvosi, gyógyszerészeti, biológia, informatika, műszaki, nemzetközi kapcsolatok, média, stb.) így sokféle szempontot is megismerhettünk.
A módszer és a találkozó kérdései
Az IfiCafék során a WorldCafé módszert alkalmaztuk. Ennek lényege, hogy a résztvevők kellemes, inspiráló kávéházi hangulatban, kiscsoportokban gondolkodnak és beszélgetnek előre megadott témák mentén, majd a csoportok összetétele megcserélődik, és így folytatják a beszélgetést egy vagy több forduló során. A folyamat végén a résztvevők a legfőbb gondolatokat közösen összegezik, bárkinek lehetősége van nyilvánosan is elmondani a gondolatait, ötleteit. A házigazdák segítik az ötletek megjelenését, megjelenítését és összekapcsolását.
Az IfiCafé alatt 4 kérdésről beszélgettünk. A kérdések asztalhoz kötöttek, a résztvevők az asztalok között vándoroltak. Egy-egy forduló 20 percig tartott, a forduló végén a résztvevők helyet változtattak és átültek egy másik asztalhoz, így a Café végére minden résztvevő minden kérdésről beszélgetett. A résztvevők az asztalon található lapra jegyzetelhettek, írhattak, rajzolhattak. Minden asztalnál önkéntesek ültek, akik segítették a beszélgetést, rögzítették és gyűjtötték az elhangzott ötleteket és segítettek a következtetések megfogalmazásában.
Az első IfiCafé alkalmával a következő négy konkrét kérdésről beszélgettünk:
- Milyen problémákat látsz a városban/községedben?
- Hogyan tudna a szakmád hozzájárulni ahhoz, hogy a település egy jobb, élhetőbb hely legyen?
- Te milyen fejlesztési projektben vennél részt itthon?
- Mi hiányzik ahhoz, hogy szakmai terveidet/projektedet meg tudd valósítani?
Az eredmények
A résztvevők közel tíz kezdeményezés ötletét osztották meg egymással. Voltak ahol még csak alapelképzelésekről volt szó, de akadtak már jól körvonalazódott ötletek is. A kezdeményezések között találhatunk ifjúsággal és oktatással, gazdaságfejlesztéssel (és azon belül turizmussal), egészségüggyel kapcsolatos ötleteket, de általánosabb, több területet érintő kezdeményezéseket is.
Néhány az ötletek közül: természettudományos tábor, valamint pályaorientációs tevékenységek szervezése diákoknak, ifjúsági közösségi tér kialakítása Gyergyóalfaluban, kézművesek számára képzés és fórumok a kapcsolatok erősítése céljával, idegenvezetés szolgáltatások indítása, túraútvonalak online megjelenése, infopont potenciális befektetők számára (akik ittlétük alatt a gazdasági lehetőségeket is megismerhetik miközben kirándulnak), egészségnevelés, egészségtudatos életmód kialakítása edukációs programok által, mozgó gyógyszertár, de ugyanúgy megjelent a testvérvárosi kapcsolatok erősítése, testvérvárosi együttműködések tartalmas fejlesztése.
IfiCafé - Az ötlettől a megvalósításig
Fény TV - 2018. szeptember 19.
További tervek
Az IfiCafé a Bethlen Gábor Alap és az Élmény Alap támogatásával valósulhatott meg. A közeljövőben ugyanezen támogatók, valamint az Een Helepnde Hand és a Jan Post Egyesület segítségével egy újabb IfiCafét szervezünk (ezúttal itthon élő fiataloknak), egy egynapos műhelymunkát, ahol a fiatalok az ötleteiket részletesebben is kidolgozhatják, egy adománygyűjtő honlapot hozunk létre (ahová a kezdeményezéseket feltöltjük és segítünk szakmai és pénzügyi támogatások bevonásában), és egy pályázatíró képzést is tartunk. A fiataloknak így a folyamat során lehetősége van arra, hogy ötleteikhez társakat találjanak, az ötleteket részletesebben kidolgozzák, és anyagi és szakmai erőforrásokat kapjanak ezek megvalósításához.
Fényképek
Sajtóvisszhang
- Közösségben gondolkodnak a gyergyói fiatalok (székelyhon.ro - 2018. szeptember 20.)
- IfiCafé - Egy ötletes kezdeményezés Gyergyószentmiklóson (gyindex.ro - 2018. szeptember szeptember 19.)
- IfiCafé - Az ötlettől a megvalósításig (Fény TV tudósítás)