Hat évvel ezelőtt indult útjára Gyergyószentmiklóson a Fessünk álmokat! program, minden évben egy-egy korosztály „álmát” festették a kórház és a Fogarasy Mihály Általános Iskola között lévő sikátor korábban elhanyagolt falára. Idén a mozgássérülteké volt a főszerep.
Külföldi példát hozott el hat évvel ezelőtt Gyergyószentmiklósra a Gyergyói Közösségi és Szociális Erőforrásközpont. A Fessünk álmokat! program részeként, pályázati támogatások segítségével igyekeztek minél több embert megszólítani, és kissé szebbé varázsolni a sikátort – tudtuk meg Kolumbán Rita programvezetőtől, aki elmondta, hogy eredetileg öt évre tervezték ezt a programot, de megkereste őket a Gyergyói Mozgó-sérültek Egyesülete, hogy ők is szívesen megfestenék az álmaikat. A megvalósítást tervezés előzte meg, az egyéni ötleteket formálták egy egésszé, és a mozgássérültek, valamint az önkéntesek közösen készítették el a nagyon mély üzenetet közvetítő alkotást.
„Több éve figyelemmel kísértük, amikor mások festettek, és úgy gondoltuk, hogy mi is meg szeretnénk osztani egy üzenetet. Már tavasz óta készültünk arra, hogy megfessük a közös álom- és jövőképünket. Azt szeretnénk ezáltal üzenni a környezetünk felé, hogy mi is ugyanolyan értékű emberek vagyunk, mint mások, mi is a társadalom részét képezzük. Fontosnak tartjuk, hogy eltűnjenek az előítéletek, félelmek, ne sajnáljanak, hanem fogadjanak el minket. Ne falakat, hanem hidakat építsünk egymás felé” – hangsúlyozta Kozma Albert, az egyesület alelnöke.
A színes rajzok mellett feliratok is találhatóak a falrészen: Lásd az embert – Lépd át a korlátaidat – Merj nagyot álmodni; ezek is a mozgásukban korlátozott gyergyószentmiklósiak üzenetét közvetítik.
A Gyergyói Mozgó-sérültek Egyesülete hivatalosan csak idén alakult meg, de már több éve igyekszik összefogni, segíteni társait Brassai Csaba elnök. A legfontosabbnak azt tartjuk, hogy kimozdítsuk a lakásaikból a mozgássérülteket, mert nagyon sokan vannak, akik begubóznak, nem jönnek ki a városba. A mindenkori önkormányzatot pedig arra biztatjuk, ismerjék fel, hogy nekünk is el kell jutni egyik helyről a másikra, és próbáljanak igazodni a mi igényeinkhez is, amikor egy-egy fejlesztést végeznek a városban – emelte ki az egyesület elnöke. Az egyesületnek 10–15 olyan aktív tagja van, akik hetente találkoznak, és vannak, akik csak online kapcsolódnak be, vagy csak időnként vesznek részt a programokon, hiszen különböző a sérültségük.
Kolumbán Rita, a Fessünk álmokat! program vezetője elmondta, szeretnék ezt az elképzelést folytatni, hiszen a sikátorban még vannak összevissza firkált falrészek. Nehézséget okoz, hogy mivel a Szent Miklós-templom műemlék, 100 méteres körzetében csak engedéllyel lehet a további részeket lefesteni. Ennek ellenére remélik, hogy jövőben folytatódik a program, amit év közben is szeretnének több akcióval kibővíteni. A tapasztalatuk ugyanis az, hogy ezt a módszert pályaorientáció és önismeret-fejlesztő gyakorlatként is hasznosítani tudnák a gimnáziumi tanulók számára.
Barabás Orsolya, 2021. szeptember 14.