Annak érdekében, hogy ne tervezzék az ifjúság jövőjét az ő megkérdezésük nélkül, szociológiai kutatás indult Gyergyószéken a középiskolás korú fiatalok körében. A jelen-centrikus diákokat megpróbálják rábírni, hogy gondolkodjanak el jövőjükön.
Megtudni, hogy milyen a mai fiatalok jövőképe, miként és hol látják magukat 5, 10, 20 év múlva – ez a célja annak az online kutatásnak, amelyet a gyergyószéki, magyar nyelven tanuló középiskolás diákok körében végeznek. A válaszok által betekintést nyerhetnek a kutatás végzői a fiatalok életébe, arra hogy számukra milyen problémák jelentik a legnagyobb nehézségeket. Dániel Botond szociológus, a kutatás szakmai koordinátora elmondta, több fontos témakörre terjed ki a kutatás, azzal kezdve, hogy miként vélekednek az oktatási rendszerről, miként szórakoznak, milyen médiafogyasztási szokásaik vannak, azaz miként érhetők el.
Felmérik ugyanakkor a családi körülményeiket, hogy az is látható legyen, miként viszonyulnak a felvetett kérdésekhez azok, akik elvált szülők gyermekei, vagy ahol a szülő egyik tagja külföldön dolgozik. Lényeges kérdés, hogy mennyire tudnak románul, stresszet jelent-e vagy sem, ha például az orvosnál meg kell szólalni az állam nyelvén. A kérdőíveket informatika órákon töltik ki a diákok Borszék, Maroshévíz, Gyergyóditró, Gyergyóalfalu és Gyergyószentmiklós hét középiskolájában, ahol magyar nyelvű oktatás folyik.
A kutatást megelőző műhelybeszélgetéseken azt tapasztalták, hogy a középiskolások nagyon jelen-centrikusak, a családi problémák, párkapcsolat, szórakozás foglalkoztatja őket, és nem gondolkodnak azon, hogy mi lesz később. A kutatás révén megpróbálják őket rábírni, hogy belegondoljanak, mit tesznek majd a középiskola után, akarnak-e érettségizni, készülnek-e egyetemre, öt év múlva itthon vagy külföldön terveznek dolgozni. Súlyos kérdések, amelyekkel nagyon is tisztában kell lennie majd azoknak, akik a kutatási eredmény ismerete alapján döntenek – legyenek akár az ifjúsággal foglalkozó civil szervezetek, vagy közéleti vezetők.
A kutatás első eredményeit január közepén foglalják össze, azt követi majd a mélyebb elemzés. Az így készülő tanulmányt minden érdeklődő számára nyilvánossá teszik – tájékoztatott Erős Levente, a Gyergyó Területi Ifjúsági Tanács vezetője.
Gergely Imre, 2018. december 16.
székelyhon.ro