Működtető: Gyulafehérvári Caritas Szociális Ágazat Alapítás éve: 2011 Működési szint: térségi Település: Gyergyószentmiklós Cím: Márton Áron utca 22 szám | Kapcsolattartó neve: Kedves Rita Kapcsolattartó tisztsége: Addiktológus konzultáns, szociális munkás Mobil: 0731.137.191 |
Szolgáltatás rövid leírása: A szenvedélybetegségek sok formáját ismeri a szakma. Hargita megyében, különösen vidéken hozzáférhetősége és társadalmi elfogadottsága révén elsősorban az alkohol pusztít. Az alkoholfüggőség mint betegség a legtöbb esetben vagy tudatlanságbol vagy félelemből tagadva van, így mintegy észrevétlenül alakul ki, s úgy az érintett, mint a család későn veszi észre, amikor már a beteg életének minden területén nagy pusztítást végzett. Sem az érintett, sem a család számára nincsenek erőforrások, elérhető segítségek az orvosi ellátáson kívül: az egészségügy pedig egyértelműen túl van terhelve ezzel a problémával, s maximum a fogyasztás okozta tüneteket tudja kezelni, az okokat nem, mert azok legtöbbszor nem fizikai szinten találhatóak. Emiatt a segítség része kell legyen olyan lehetőség, ahol a betegségtudatot alakítani, a betegség okaira és családi/szociális/kulturális összefüggéseire reflektálni, és a gyógyulási folyamatot támogatni lehet, valamint adott esetben a gyógyulási lehetőségeket a gyakorlatban meg lehet találni.
A konzultációs program célja: Az alkoholbetegeknek és hozzátartozóiknak segíteni a józan élet megtanulását. A józan szenvedélybetegeket és hozzátartozóikat képezni szeretnénk, hogy segítsenek másokat, akik még a szenvedély rabságában vannak, a megkereső munka és az önsegítő csoporttalálkozókba való bekapcsolódás által. Igy célunk, hogy önsegítő kultúrát építsünk, amely a családok és a helyi közösségek belső erejét támogatja. Szolgáltatások:
A mai megváltozott világban sok embernek nincs stabil értékrendje, emiatt reménytelenné és rezignálttá válnak. A szenvedélybetegségeknek, főként a túlzott alkoholfogyasztásnak ez az állapot jó táptalajt kínál. Mivel sokszor nincs megfelelő ismeret a betegségről, vagy csak téves tudás áll az emberek rendelkezésére, és a függőség miatti szégyenérzet is nagyon megköti az érintetteket, fontos egy felvilágosító munka, ami felnyitja a szemüket és új lehetőségeket kínál a helyzet kezelésére, rendezésére. Ennek eszközei: rendezvényeken való részvétel, műhelymunkák és saját rendezvények szervezése, szóróanyagok, prevenciós/megelőző tevékenység.
Támogatja az egyént/családot a probléma felismerésében, a segítségnyújtás elfogadásában, információt nyújt a segítség lehetőségeiről, közvetít a lehetőségek között. Az átfogó változás beindítása során támogatja az egyént/családot a változás folyamatában, az életvitel megváltoztatásában, bátorítja a másoknak való segítésre.
A betegeket/hozzátartozókat a csoportmunkába való bevonás segíti a gyógyulás útján. Hosszú távon a gyógyult betegeket/hozzátartozókat szeretnénk tovább képezni, hogy a gyógyulás reményét/lehetőségét tovább tudják adni a még rászorulóknak, illetve hogy a csoport szakmai segítség nélkül is működhessen. Az önsegítő csoportok az ellátórendszer fontos elemét képezik.
| Térkép: Galéria |
A Gyergyói Közösségi és Szociális Erőforrásközpont szakmai erőforrásokat, útmutatást és támogatást biztosít a szociális háló szereplői (nonprofit szervezetek, szolgáltatók, szakemberek, szociális szakon tanuló egyetemisták) számára a térség szociális hálójának fejlesztése, a helyi közösség életképességének növelése érdekében.
A Gyergyói Közösségi és Szociális Erőforrásközpontot
a Műhely Egyesület és az
Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért működteti
Programfelelős:
dr. Dániel Botond
535500 Gyergyószentmiklós,
Bucsin negyed 12/B/32
Tel: 0740.05.36.04
e-mail: danielbotond@muhely.eu