Az erdélyi magyar szociális tevékenységű nonprofit szervezetek kutatása 2015-ben kezdődött és a terveink szerint még legalább három éven keresztül folytatódni fog. Az első (2015-ös) vizsgálat során két fő célunk volt: az erdélyi magyar nonprofit hátterű szociális szervezetek adatbázisának összeállítása, valamint a nyilvánosság irányába történő online kommunikációs szokásainak leírása.
Az első adatgyűjtés több, mint 6 hónapot vett igénybe. Ez alatt az idő alatt 16 különböző adatbázis, katalógus, címlista segítségével állítottuk össze azon szervezetek adatbázisát, amelyek szociális tevékenységgel rendelkeznek, majd a szervezeteket telefonon megkerestük és a szervezetek vezetőit arra kértük, hogy töltsenek ki egy online kérdőívet. Az adatbázisba 389 szervezet került be. Közülük 324-et sikerült telefonon elérjük. A szervezetek vezetőit egy online kérdőív segítségével kérdeztük meg a szervezetük céljairól, szolgáltatásairól, erőforrásairól, nyilvánosság felé történő kommunikációjukról, kiemelten a honlapon és facebook oldalak segítségével történő kommunikációt. A telefonon elért szervezetek közül 200-an küldték vissza kérdőívünket, továbbá 38 olyan szervezetet találtunk, amelyek tevékenységüket szünteltetik/felfüggesztették, nem rendelkeznek jogi személyiséggel, esetleg nem tartják magukat szociális tevékenységű szervezetnek.
Terveink szerint a következő években a szervezetek humán erőforrás ellátottságát (alkalmazottak, önkéntesek) és gazdálkodását (források, pályázatok, szociális vállalkozások) is vizsgálni fogjuk.
A kutatásból eddig csupán részeredmények láttak napvilágot a projekt honlapján, de a tervek szerint a közeljövőben több publikáció is születik majd.
A kutatás vezetője dr. Dániel Botond, szociológus. A kutatás a Magyar Tudományos Akadémia Domus Szülőföldi Junior kutatói ösztöndíja és a Székely Előfutár Alapítvány Székely Előfutár Ösztöndíja segítségével valósult meg.
A kutatás eredményeit felhasználva jött létre a szocialishalo.ro honlap, az erdélyi magyar szociális tevékenységű nonprofit szervezetek információs portálja, rajta egy 160 szervezet adatlapját tartalmazó online katalógussal.
A kutatás előzményeiből született publikációk:
A kutatás eredményeiből született publikációk:
- Dániel Botond (2018): Az erdélyi magyar szociális háló szerkezetének, erőforrásainak elemzése. Erdélyi Társadalom, 2018/1, 169-204
- Dániel Botond (2016): Szociális ellátórendszer romániai szenvedélybetegek számára. Korunk, 2016/11, 99-103
A kutatás honlapja:
- SzociálisHáló.ro - az erdélyi magyar szociális tevékenységű nonprofit szervezetek információs portálja
- Az erdélyi magyar szociális szervezetek online katalógusa
Kapcsolódó hírek: