fejlecproba6



Vezetőképzés fiataloknak. Tábor a pozitív példa bemutatásával

Kárpát-medencei Magyar Örmény Ifjúsági vezetőképző tábort szerveztek Gyergyószentmiklóson. A nemzetközi ifjúsági táborban a fiatalok elméleti felkészítőkön vettek részt, és a vezetés gyakorlati oldalát is megismerhették.

Az Erdélyi Magyarörmények Szövetsége, a Gyergyószentmiklósi Örmény Katolikus Egyesület és az Örmény Katolikus Plébánia közös szervezésében augusztus 5–10. között fogadták a Magyarországról és Erdély örménymagyarok által lakott településeiről jött táborozókat. A fiatalok Budapestről, Csíkszeredából, Maroshévízről és Marosvásárhelyről érkeztek.

tabor ormenyek 005 b

A helyes út megmutatása

„Az alapelképzelés az, hogy azokban a régiókban, ahol örmények laknak, ne csak az örmény fiatalokat fejlesszük, hanem az egész régió fiatalságát, mert azáltal a régió is fejlődik, és ha az fejlődik minden egyes ott lakónak jobb” – mondta Kulcsár László szervező. Továbbá a tábor céljáról elmondta, „fontos, hogy a fiatalokkal foglalkozzunk, mert ők viszik tovább a stafétát. Ha hibás genetikai kódot adunk át nekik, azt ők hibásan fogják tovább vinni. Ha most vádolunk valakit, hogy valami nem jó, az azt jelenti, hogy az előttünk levők valamit nem csináltak helyesen. Ahhoz, hogy mi ezt el tudjuk kerülni, a helyes utat kell mutatnunk. Nagyon sok negatív dolog éri a fiatalokat, ezt próbáljuk kiegyensúlyozni. Az egyén szentesíti a helyet, ami benned van, az a legfontosabb, ha valamit szeretettel, odaadással csinálsz az a legjobb dolog. Ha kényszerítve, muszájból, megélhetésből, az már nem lesz olyan jó”.

„Pozitív példát mutatunk be – elméletben és gyakorlatban –, sikeres vezetők és vállalkozásaik révén. A csapat többek között a helyi húsfeldolgozót illetve a csomafalvi csokigyárat is meglátogatta” – ismertette Kulcsár László.

A második alkalommal szervezett tábort a Bethlen Gábor Alap és Hargita Megye Tanácsa támogatta, és célja, hogy a fiatalok az itt tanultakat, tapasztaltakat otthoni közösségeikben kamatoztassák. A közösségépítés, a közösségek közötti – ifjúsági szinten eddig nem létező – kommunikáció megteremtése, közös cselekvési stratégiák kidolgozása és ez által a Kárpát-medencei örmény-magyar fiatalság összefogása. Szeptemberben folytatódik a táborozás, akkor a pályaválasztásra fektetik a hangsúlyt és a Gyergyói-medence fiataljait szólítják meg.

Különféle vezetőkről

Dr. Dániel Botond egyetemi tanár tartott tegnap értekezést a fiataloknak. Vezetőképző táborról lévén szó, a szociológus a fiataloknak felhívta a figyelmét, hogy vezető, vezetői stílus is több van, illetve a vezetői feladatkörök is különbözőek. Szervezeten belüli vezetőkről, előleptetésekről, tudáshiányból fakadó gondokról tárgyalt a szociológus. A különféle vezetőkről szólva elmondta, a fiatalok által többnyire ismert diákszervezeteken belüli vezetés, illetve a diákok által szintén megtapasztalt, de nem tudatosított hierarchikus vezetés között is – mellyel a hivatalban, de akár az iskolában is találkoznak – óriási különbség van. Ottjártunkkor a fiatalok a vezetők közötti különbségeket boncolgatták.

Az emberi kapcsolatokért

Tajti Réka a Budapest XV. kerületéből érkezett, a polgármester kabinetvezetője és ifjúsági referens két csapatot kísért Gyergyószentmiklósra. A kisebbek a hétvégén zajlott fociünnepre érkeztek, a nagyobbak a vezetőképzésre. „Nagyon fontos a gyerekek szempontjából, hogy a határon túl élő társaikat megismerjék, és valódi élő kapcsolatot alakítsanak ki. Nem a protokoll a lényeg, hanem a gyerekek, az emberi kapcsolatok. A nagyobbak napi két előadáson vettek részt, és nagyon jó az előadások visszhangja a fiatalok körében, ezenkívül rengeteg csapatépítő játékot játszottak és kirándultak. A kis focistáknak pedig külön program volt, de kirándulásokon közösen vettünk részt. A gyerekek kilencven százaléka soha nem járt Erdélyben, nagyon tetszett nekik, komoly élményekkel tértünk haza” – mondta a budapesti kísérő.

Baricz Tamás Imola, Gyergyói Hírlap, 2016. augusztus 10.
http://www.szekelyhon.ro/aktualis/gyergyoszek/vezetokke-nevelik-a-fiatalokat

Küldetésünk

A Gyergyói Közösségi és Szociális Erőforrásközpont szakmai erőforrásokat, útmutatást és támogatást biztosít a szociális háló szereplői (nonprofit szervezetek, szolgáltatók, szakemberek, szociális szakon tanuló egyetemisták) számára a térség szociális hálójának fejlesztése, a helyi közösség életképességének növelése érdekében.

Fenntartóink

A Gyergyói Közösségi és Szociális Erőforrásközpontot
a Műhely Egyesület és az
Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért működteti

Támogatóink

  • Bethlen Gábor Alap
  • Communitas Alapítvány
  • Een Helpende Hand Alapítvány
  • Hargita Megye Tanácsa

További támogatók

Kapcsolat

Programfelelős:
dr. Dániel Botond

535500 Gyergyószentmiklós,
Bucsin negyed 12/B/32
Tel: 0740.05.36.04
e-mail: danielbotond@muhely.eu