Végzős tanuló volt a gyergyószentmiklósi lány, amikor sikerült megszerveznie első festménykiállítását. Jánosi Buslig Sanda nem számított ekkora sikerre, elmondása szerint az egy nagy ugródeszka volt a karrierjében. Megkeresésemet örömmel fogadta, beszélgettünk tanulmányairól, az Élmény Alapnak köszönhető kiállításról és jövőképről.
Jelenleg másodéves hallgató a kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezési Egyetemen, illetve ezt a félévét Spanyolországban tölti az Erasmus program által.
„A Vaskertes Általános iskolában tanultam, művészeti osztályban, ahol bár nem kimagasló szinten tanítják a festészetet, de alapot adnak hozzá. Szerettem volna Csíkszeredában a művészetin tovább tanulni, de aztán más irányt vett az az életem, eltávolodtam a művészettől. Később egy barátnőm által tagja lehettem Balázs József Népiskolájának, Gyergyószentmiklóson. Ő karolt fel, ő terelt vissza az útra. Neki köszönhetően jöttem rá, hogy tényleg a festészettel akarok foglalkozni.” — mesélt Szandi élete első lépcsőfokairól.
Az érettségi közeledtével még nem volt teljesen határozott a terveit illetően, ám ez idő alatt részt vett egy önkéntes programon, melynek hatására tudatosan elkezdte építeni a jövőjét. Kolozsvárra jelentkezett a művészeti egyetemre, onnan pedig, amint lehetősége adódott az Erasmus program segítségével Malagában próbálta ki magát.
Az első kiállítását 2018-ban sikerült megszervezni, melyhez segítséget nyújtott az Élmény Alap pályázata.
„A gyergyószentmiklósi Örmény Közösségi Ház befogadó képességét meghaladta az-az embertömeg, akik eljöttek a kiállításra. Eszméletlenül jól esett az, hogy ennyi embert érdekelt a tárlat, sőt az is, hogy sok szakmabeli is megnézte a festményeimet. Az Örményház kapcsolatai által online is lehetőség volt hallgatók és nézők részvételére, mely kapcsolatoknak köszönhetően ugyanezt a kiállítást később kivihettem Budapestre is. Nagymértékben hozzájárult a sikerhez az is, hogy lehetőségem volt meghallgatni különféle javaslatokat, kiváló szakemberektől, és a festmények értékesítéséből származó bevételt a következő kiállításokba fektethettem be” — beszélt első tapasztalatairól Szandi.
Egyelőre júliusig Malagában tartózkodik, de nagyon készül rá, hogy Gyergyószentmiklóson is újra szervezhessen tárlatot. A jövőképe szempontjából Gyergyószentmiklós nem foglal el egy stabil helyet a terveiben, hiszen az Erasmus programnak köszönhetően több esélyt lát egyelőre a külföldi lehetőségek kiaknázásában, azonban nem zárja ki, hogy időnként hazatérjen alkotni.
Az interjút Fórika Dóra készítette