II. Gyergyói Diákkonferencia

2016

Image

A II. Gyergyói Diákkonferencia elsődleges célcsoportja, azok a Gyergyó-medencei fiatalok, akik egyetemi éveik ideje alatt más városokban tartózkodnak, és munkájukat szívesen bemutatnák egy konferencián diáktársaik és egy szakmai bizottság előtt. A diákkonferenciák célja, hogy a gyergyói diákok megismerjék egymás érdeklődési területét illetve bemutathassák saját munkájukat. Ezek mellett lehetőséget biztosít a konferencia arra, hogy a helyi intézmények, szervezetek és diákok között szakmai kapcsolatok alakuljanak ki, melyek a későbbiekben is hasznosak lehetnek. A konferencián szakmai előadások kerültek bemutatása. Ez a legfőbb tevékenység, mely az előadó diákok tapasztalatszerzéséhez járul hozzá, fejlesztve a fiatalok előadó készségeit.

A II. Gyergyói Diákkonferencia 2016. szeptember 24-én került megszervezésre. A konferencián két szekcióban összesen nyolc előadást hallhattak a jelenlevők.

Bővebben...

A konferencia programja

9:00-10:00 Regisztráció

10:00-10:15 Megnyitó

10:15-10:45 Nyitóelőadás

  • drd. Farkas Attila (doktorandusz, Nyugat-magyarországi Egyetem, Erdőmérnöki Kar, Roth Gyula Erdészeti és Vadgazdálkodási Tudományok Doktori Iskola): Az aranysakál (Canis aureus L.) térhódítása, státusza és jelentősége Romániában (2gydk_farkas_attila.pptx (5.2 MB))

10:45-13:00 Segítő szakok szekció

10:45-11:15 Plenáris előadás

  • drd. Simon Kinga-Katalin (doktorjelölt, Debreceni Egyetem Humán Tudományok Doktori Iskola): „Hallgatni arany, beszélni ezüst?” Házastársi kommunikáció vizsgálata Székelyföldön (2gydk_simon_kinga_katalin.pptx (292 KB))

11:15-11:30 kávészünet

11:30-13:00 Diákelőadások (egy szünettel, 12:10-12:20)

Tudományos bizottság (zsűri): dr. Szentes Liza, egyetemi adjunktus, Sapientia EMTE, Marosvásárhelyi Kar; drd. Portik Erzsébet Edit, doktorjelölt, Debreceni Egyetem Humán Tudományok Doktori Iskola; drd. Simon Kinga Katalin, doktorjelölt, Debreceni Egyetem Humán Tudományok Doktori Iskola; Jánosi-Rekeczki Kata, nevelési tanácsadó, Hargita Megyei Pszichopedagógiai Tanácsadó Központ;

  • Abrudbányai-Győri Melinda (BBTE, Mentálhigiéné mesterképzés): A prevenció lehetőségei és a nyelvi akadályok a romániai egészségügyben
  • Dániel Margit (óvónő, szociális munkás): A boldog időskorhoz vezető út
  • Fodor Rita (BBTE, Mentálhigiéné és Pasztorális tanácsadás mesterképzés): „Fessünk Álmokat!” és ami mögötte van
  • Sólyom Hajnal (BBTE, pedagógia szak, alapképzés): Tanulási stílus és oktatási módszerek összehasonlító elemzése az elemi oktatásban.

13:00-14:00 Ebédszünet (svédasztalos ebéd)

14:00-17:15 Történelem-társadalomtudományok szekció

14:00-15:00 Plenáris előadások

  • drd. Abrudbányai-Győri Tamás (doktorandusz, BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Intézet): Egyenlő emberi jogok kontra történelem – az együttélés generációkon átívelő vizsgálata egy Mezőség-széli vegyes faluban (2gydk_abrudbanyai_gyori_tamas.pptx (12.3 MB))
  • drd. Nagy József (doktorandusz, ELTE Bölcsészettudományi kar, Történeti Intézet): Kollektív emlékezet és történetírás. A második világháború emlékezete Gyergyóban. (2gydk_nagy_jozsef.pptx (12.5 MB))

15:00-15:15 kávészünet

15:15-17:15 Diákelőadások (egy szünettel, 16:15-16:30)

Tudományos bizottság (zsűri): dr. Bernád Rita-Magdolna, Gyulafehervári Római Katolikus Érsekség, főegyházmegyei főlevéltáros; drd. Abrudbányai-Győri Tamás, doktorandusz, BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Intézet; drd. András Szabolcs, doktorandusz, BBTE Ökumené Doktori Iskola; drd. Nagy József, doktorandusz, ELTE Bölcsészettudományi Kar, Történeti Intézet.

  • Fejér Emőke (BBTE, nemzetközi kapcsolatok és európai tanulmányok szak, alapképzés): A Nyugat kulturális és gazdasági hanyatlása
  • Gál Lóránd Nándor (BBTE, történelem – levéltár szak, alapképzés): "Rólad beszélni sem szabad, 1956"
  • Gáspár Szeréna (BBTE, antropológia szak, alapképzés): Gyergyószék diáktanácsai (és problémáik)
  • Kémenes Edina (BBTE, Nemzetközi kapcsolatok és európai tanulmányok szak, alapképzés): Migráció Közép-Európában.
  • Láng Melinda (BBTE, Pasztorális tanácsadás mesterképzés): „Száz évvel ezelőtt szépapám rossz időben rossz helyen” 

17:15-17:30 A konferencia zárása

Diákelőadások

Segítő szakok szekció

Abrudbányai-Győri Melinda
Abrudbányai-Győri MelindaBBTE, Kolozsvár
szociális munka szak
A prevenció lehetőségei és a nyelvi akadályok a romániai egészségügyben
A boldog időskorhoz vezető út

"Az idősek zöme tudja, milyen fiatalnak lenni. De nincs olyan fiatal, aki tudná milyen öregnek és bölcsnek lenni" - írta egykor Sir Harold Macmillan.

Előadásomban egy több üléses esetmunkát és az azzal kapcsolatos kutatásaimat mutatom be. Kutatásom, amelyet a szabadidős programú klubba járó, 40 idős személy körében végeztem, valamint az 5 idős személlyel készített életútinterjú, rávilágított arra, hogy az anyagi biztonság, az egészségi állapot, a nyugdíjas életre való felkészülés, a fiatalkori és időskori társas kapcsolatok, a szellemi frissesség és a szabadidő minősége nagymértékben befolyásolja a kiegyensúlyozott életet.

2gydk_daniel_margit.pptx (1.4 MB)

Dániel Margit
Dániel MargitBBTE, Kolozsvár
szociális munka szak
Fodor Rita
Fodor RitaBBTE, Kolozsvár
mentálhigiéné mesterképzés
"Fessünk álmokat!" és ami mögötte van

Előadásomban a 2016 augusztus 22-26 között megvalósult "Fessünk álmokat!" projekt bemutatására igyekszem. A projekt keretén belül a falfestés, mint közösségépítő módszer segítségével egy tíz méteres falszakaszt festettek ki a gyergyószentmiklósi Szivárvány alatti gyermekotthon gyerekei. A projekt fő célja interaktív közösségi élmény nyújtása, célok, álmok közös feldolgozása. A módszer segít szinte bármilyen téma feldolgozásában, új élmények megtapasztalásában. A részt vevő csapatok számára közösségi élményt nyújt, a folyamatos megosztások és reflexiók segítenek az egyénnek, az adott témában való kérdéseinek tisztázásában. A közösség számára az elkészült fal egy ajándék, amely díszíti a várost.

https://prezi.com/mgzguriicixr/quotfessunk-almokatquot-es-ami-mogotte-van/

Tanulási stílus és oktatási módszerek összehasonlító elemzése az elemi oktatásban

Előadásomban azt a problémát járom körül, hogy mennyiben befolyásolják egy elemi oktatásban lévő tanulók eredményeit a pedagógus által alkalmazott módszerek. Kutatási eszközként kérdőívet használtam. A vizsgálat a szövegértési képesség megalapozására való tekintettel a IV. osztályos diákok csoportját célozza meg. Hipotézis: Összefüggés van a tanulók tanulási stílusa, a pedagógus tanítási módszerei és a tanulók tanulási teljesítménye között.

https://prezi.com/yqmb4nzcox9e/tanulasi-stilus-es-oktatasi-modszerek-osszehasonlito-elemzes/

Sólyom Hajnal
Sólyom HajnalBBTE, Kolozsvár
pedagógia szak

Történelem-társadalomtudomány szekció

Fejér Emőke
Fejér EmőkeBBTE, Kolozsvár
történelem - nemzetközi kapcsolatok szak
A Nyugat kulturális és gazdasági hanyatlása

A Nyugat gazdasági és kulturális hanyatlása korunk egyik leggyakrabban hangoztatott kérdésköre, melyet vizsgálva rájövünk, mennyire összetett és bonyolult kérdéssorozatot fed fel. Előadásomban egy átfogó képet igyekszek mutatni a "Nyugat" alakulásáról, jelenlegi helyzetéről, az általam kutatott szakirodalomból merítkezve.

2gydk_fejer_emoke.pptx (3 MB)

"Rólad beszélni sem szabad, 1956"

1956-ban csoda történt. A kicsi Magyarország a II. világégés után nem sokkal, szembeszállt a Szovjet elnyomással és ezzel az egész világ figyelmét magára vonta. Segítség azonban senkitől sem érkezett és Magyarország a sorsára maradt. A szabadságharc véres megtorlásba torkollt, de az események után 60 évvel még mindig emlékezünk. Hogy miért, azt kiválóan megfogalmazta Márai Sándor: "És kérdik, egyre többen kérdik, Hebegve, mert végképp nem értik - Ők, akik örökségbe kapták -: Ilyen nagy dolog a Szabadság?"

2gydk_gal_lorand_nandor.pptx (9.3 MB)

Gál Lóránd Nándor
Gál Lóránd NándorBBTE, Kolozsvár
történelem - levéltár szak
Gáspár Szeréna
Gáspár SzerénaBBTE, Kolozsvár
antropológia szak
Gyergyószéki diáktanácsok (és problémáik)

Előadásom során a gyergyószéki diáktanács kutatás keretén belül kapott eredményeket mutatom be, és szó esik majd a diákok, a diáktanács aktuális problémáiról, ezek megoldási lehetőségéről és próbálkozásairól is.

2gydk_gaspar_szerena.pptx (87 KB)

Migráció Közép-Európában

2015 óta nagy érdeklődéssel figyelem a migrációval kapcsolatos híreket és kutatásokat. Számos kérdés merül fel bennem. Kik jönnek? Hova tartanak? Miért jönnek? Én ezekre a kérdésekre próbálok majd választ találni. Előadásom során ismertetni szeretném az érdeklődőkkel a migráció jelenségét és helyzetét Közép-Európában, az általam olvasott szakirodalom alapján.

2gydk_kemenes_edina.ppt (1.5 MB)

Kémenes Edina
Kémenes EdinaBBTE, Kolozsvár
történelem - nemzetközi kapcsolatok szak
Láng Melinda
Láng MelindaBBTE, Kolozsvár
pasztorális tanácsadás mesterképzés
"Száz évvel ezelőtt szépapám rossz időben rossz helyen"

Előadásom témája az első világháborúban (1916. szeptember 22.) történt szárhegyi tragédia, amikor az Erdélybe betörő román hadvezetés kivégzett nyolc elöljárót, köztük szépapámat is. Az előadásomban bemutatok egy lehetséges kronológiát, amelyet a beszámolók alapján állítottam össze.

2gydk_lang_melinda.pptx (4.6 MB)

diakkonferencia logo feher

A konferenciának két fő célja van:

  • A különböző szakokon tanuló egyetemi hallgatók jobban megismerjék egymást, szakmai érdeklődésüket, eddigi szakmai munkájukat.

  • Segítsük a gyergyói egyetemisták és frissen végzettek egyetem utáni elhelyezkedését, azáltal, hogy kapcsolatokat építünk közöttük és a helyi szervezetek, intézmények, vállalkozások vezetői között. A konferenciára meghívjuk a szervezetek vezetőit, így ők megismerhetik a diákok szakmai érdeklődését, felkészültségét, és a diákok is megismerkedhetnek a helyi szervezetek vezetőivel.

Köszönet támogatóinknak!

A Gyergyói Diákkonferencia eddigi támogatói:

Bethlen Gábor Alap, Magyar Tudományos Akadémia, Hargita Megye Tanácsa, Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Communitas Alapítvány, Een Helpende Hand Alapítvány és a Jan Post Egyesület, Élmény Alap.