A II. Gyergyói Diákkonferencia elsődleges célcsoportja, azok a Gyergyó-medencei fiatalok, akik egyetemi éveik ideje alatt más városokban tartózkodnak, és munkájukat szívesen bemutatnák egy konferencián diáktársaik és egy szakmai bizottság előtt. A diákkonferenciák célja, hogy a gyergyói diákok megismerjék egymás érdeklődési területét illetve bemutathassák saját munkájukat. Ezek mellett lehetőséget biztosít a konferencia arra, hogy a helyi intézmények, szervezetek és diákok között szakmai kapcsolatok alakuljanak ki, melyek a későbbiekben is hasznosak lehetnek. A konferencián szakmai előadások kerültek bemutatása. Ez a legfőbb tevékenység, mely az előadó diákok tapasztalatszerzéséhez járul hozzá, fejlesztve a fiatalok előadó készségeit.
A II. Gyergyói Diákkonferencia 2016. szeptember 24-én került megszervezésre. A konferencián két szekcióban összesen nyolc előadást hallhattak a jelenlevők. A segítő szakok szekció előadásainak témái a következők voltak:
- A boldog időskorhoz vezető út
- „Fessünk Álmokat!” és ami mögötte van
- Tanulási stílus és oktatási módszerek összehasonlító elemzése az elemi oktatásban.
A történelem társadalomtudomány szekció diákelőadásai pedig:
- A Nyugat kulturális és gazdasági hanyatlása
- Gyergyószék diáktanácsai (és problémáik)
- Az Osztrák-Magyar Monarchia bukása és Magyarország helyzete a XX. század első felében.
- "Rólad beszélni sem szabad, 1956"
- „Száz évvel ezelőtt szépapám rossz időben rossz helyen”
Mindkét szekció diákelőadásait szakmai bizottság értékelte. Hozzászólásaikkal bátorították a diákokat, kutatásaik, előadásaik továbbgondolásában segítettek. A szakmai bizottság tagjai:
- Segítő szakok szekció: dr. Szentes Liza, egyetemi adjunktus, Sapientia EMTE, Marosvásárhelyi Kar; drd. Portik Erzsébet Edit, doktorjelölt, Debreceni Egyetem Humán Tudományok Doktori Iskola; drd. Simon Kinga Katalin, doktorjelölt, Debreceni Egyetem Humán Tudományok Doktori Iskola; Jánosi-Rekeczki Kata, nevelési tanácsadó, Hargita Megyei Pszichopedagógiai Tanácsadó Központ;
- Történelem társadalomtudomány szekció: dr. Bernád Rita-Magdolna, Gyulafehervári Római Katolikus Érsekség, főegyházmegyei főlevéltáros; drd. Abrudbányai-Győri Tamás, doktorandusz, BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Intézet; drd. András Szabolcs, doktorandusz, BBTE Ökumené Doktori Iskola; drd. Nagy József, doktorandusz, ELTE Bölcsészettudományi Kar, Történeti Intézet.
Az előadások közben összesen négy plenáris előadás volt, melyeket gyergyói fiatal kutatók tartottak. Az előadások témái a következők:
- Az aranysakál (Canis aureus L.) térhódítása, státusza és jelentősége Romániában
- „Hallgatni arany, beszélni ezüst?” Házastársi kommunikáció vizsgálata Székelyföldön
- Egyenlő emberi jogok kontra történelem – az együttélés generációkon átívelő vizsgálata egy Mezőség-széli vegyes faluban
- Kollektív emlékezet és történetírás. A második világháború emlékezete Gyergyóban.
A konferencia nagy érdeklődésnek örvendett, az eseményen mintegy 46 regisztrált személy vett részt, közöttük egyetemisták és középiskolások, fiatal kutatók, szociális szervezetek és közintézmények képviselői, településvezetők, érdeklődők.
A rendezvény főtámogatója a Bethlen Gábor Alap, támogató partnerünk a Gyergyói Szemle Egyesület, támogatói a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Communitas Alapítvány voltak.
Fodor Rita
programfelelős