A III. Gyergyói Diákkonferencia elsődleges célcsoportja, azok a Gyergyó-medencei fiatalok, akik egyetemi éveik ideje alatt más városokban tartózkodnak, és munkájukat szívesen bemutatnák egy konferencián diáktársaik és egy szakmai bizottság előtt. A diákkonferenciák célja, hogy a gyergyói diákok megismerjék egymás érdeklődési területét illetve bemutathassák saját munkájukat. Ezek mellett lehetőséget biztosít a konferencia arra, hogy a helyi intézmények, szervezetek és diákok között szakmai kapcsolatok alakuljanak ki, melyek a későbbiekben is hasznosak lehetnek. A konferencián szakmai előadások kerülnek bemutatása. Ez a legfőbb tevékenység, mely az előadó diákok tapasztalatszerzéséhez járul hozzá, fejlesztve a fiatalok előadó készségeit.
A III. Gyergyói Diákkonferencia 2017. szeptember 23-án került megszervezésre. A konferencián három szekcióban összesen 13 előadást hallhattak a jelenlevők.
A segítő szakok szekció előadásainak témái a következők voltak:
- Nyelvi kivizsgálás az orvosnál? Egy kvalitatív kutatás eredményei és a prevenció lehetőségei.
- Gyergyószentmiklósi serdülők dohányzási szokásainak vizsgálata az új dohányzási törvény tükrében
- A képernyő előtt töltött idő hatása a szociális készségek fejlődésére
- Egy falfestéses közösségi projektet megalapozó háttérkutatás Gyergyószentmiklóson
- Középiskolában dolgozók munkahelyi elégedettsége
- Szexuális zaklatás vizsgálata a kolozsvári egyetemisták körében
A társadalom- és gazdaságtudomány szekció diákelőadásai pedig:
- Az erdélyi könnyűzene fesztiválok marketing-kommunikációja
- Kolozsvári diákok szexualitása
- „Dumakavics” – Az erdélyi magyar humor társadalmi mezője
- A gyergyószentmiklósi szociális szolgáltatások nemzetközi kapcsolatai
- A történetmesélés ereje
A műszaki- és természettudományok szekcióban pedig végül két előadás került bemutatásra:
- Vezetéstámogató rendszerektől az önvezető autókig
- Matematikai feladatok automatizált generálása
Mindhárom szekció diákelőadásait szakmai bizottság értékelte. Hozzászólásaikkal bátorították a diákokat, kutatásaik, előadásaik továbbgondolásában segítettek.
A szakmai bizottság tagjai:
- Segítő szakok szekció: drd. Kiss Gabriella, szociális munkás, doktorandusz, ELTE Interdiszciplináris Doktori Iskola; Jánosi-Rekeczki Kata, nevelési tanácsadó, Hargita Megyei Pszichopedagógiai Tanácsadó Központ;
- Társadalom- és gazdaságtudományi szekció: dr. Dániel Botond, szociológus, óraadó egyetemi tanár, BBTE Szociológia és Szociális Munka Kar; drd. Silló Ágota, szociológus, doktorandusz
- Műszaki- és természettudományok szekció: dr. Magyari-Sáska Zsolt, egyetemi adjunktus, BBTE Földrajz Kar, Gyergyószentmiklósi Kihelyezett Tagozat; dr. ing. Szász Len Anna Mária, Bajor Erdészeti Kutató Intézet, Németország; drd. Farkas Attila, doktorandusz, Nyugat-magyarországi Egyetem, Erdőmérnöki Kar, Roth Gyula Erdészeti és Vadgazdálkodási Tudományok Doktori Iskola
Az előadások előtt egy plenáris előadás volt. A plenáris előadásokat általában gyergyói fiatal kutatók tartják, és legfrissebb kutatási eredményeiket mutatják be. Ezekkel az előadásokkal célunk mintát nyújtani az egyetemisták számára, hogy jobban megismerjék a kutatói pályát, betekintést nyerjenek a fiatal kutatók munkájába és a pályán található lehetőségekbe. Idén Jánosi-Rekeczki Kata nevelési tanácsadó kutatását ismerhettük meg, aki a végzősök pályaválasztását vizsgálta a Salamon Ernő Gimnáziumban. Előadásának címe: Végzős középiskolások pályaválasztását meghatározó tényezők vizsgálata, fókuszban a pályaválasztási érettséggel és a koherencia érzettel.
A konferencia nagy érdeklődésnek örvendett, az eseményen mintegy 50 regisztrált személy vett részt, közöttük egyetemisták és középiskolások, fiatal kutatók, szociális szervezetek és közintézmények képviselői, településvezetők, érdeklődők.
A rendezvény főtámogatója a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Communitas Alapítvány voltak, továbbá a Bethlen Gábor Alap, támogató szakmai partnerünk a Gyergyói Szemle Egyesület.
Fodor Rita
programfelelős