fejlecproba6



Ifjúsági műhelytábor

Az Ifjúsági Műhelytábor célja, hogy erősítsük a gyergyói fiatalok közösségét, egymásra találjanak azok, akik hasonló tervekkel, ötletekkel rendelkezzenek és közösen kezdeményezéseket indítsanak el.

A műhelytábor során kidolgozott ötleteket, kezdeményezéseket bemutatjuk a helyi közösségnek, támogatókat, partnereket biztosítva a kezdeményezésekhez.

A műhelytábor során kis szakmai csoportokban közös ötleteiket kidolgozhatják, a zárónapon pedig megismertethetik egymással, a helyi közösséggel, helyi intézmények és nonprofit szervezetek képviselőivel, és megtehetik az első lépéseket afelé, hogy közösen (egymással és a helyi közösség tagjaival), itthon indítsanak el szakmai projekteket.

Mintegy 50 személyt várunk arra a kétnapos műhelytáborra, amely során meghívott szakemberek segítségével, kiscsoportokban dolgozhatják ki projekt-ötleteiket. Úgy számítjuk, hogy legalább 18 olyan közös projektötlet születik, amelyre a fiatalok összefogásával kis kezdeményező csoportok alakulnak, és amely ötleteket a műhelytábor alatt kezdeti formában kidolgoznak és bemutatnak egymásnak és a helyi közösségnek.

A projektbemutatókból néhány perces kisfilmek készülnek, amelyeket feltöltünk honlapunkra és youtube csatornánkra. Ezeket a kisfilmeket fogjuk népszerűsíteni az egyetemisták körében (hogy azok is lássák, akik nem vettek részt a műhelytáborban), a helyi közösség előtt és az elszármazott gyergyóiak felé is, bízva abban, hogy a projektbe minél többen bekapcsolódnak munkatársként, önkéntesként, tanácsadóként vagy támogatóként.

Tervezett munkacsoportok

  • Oktatás
  • Környezet, ökológia
  • Kultúra
  • Sport
  • Szociális, közösségfejlesztés, ifjúság
  • Egészségügy
  • Gazdaságfejlesztés, vállalkozások
  • Turizmus
  • Város- és vidékfejlesztés, építészet

 

Háttér

A gyergyói térség egyik legsúlyosabb problémája a fiatalok elvándorlása. Mivel a városban csupán egyetlen szakon lehet egyetemi tanulmányokat folytatni, ezért a fiatalok nagy része (évente mintegy 100 személy) más városokban folytatja tanulmányait. Az egyetemi évek alatt kapcsolatuk a helyi közösséggel meggyengül, tanulmányaik befejezése után kevesen térnek haza, mert úgy gondolják, hogy itthon nincs lehetőségük elhelyezkedni. A fiatalok nem ismerik az otthoni lehetőségeket, sem egymás szakmai érdeklődését, a közösség alig ismeri fiataljait, mindez egy súlyosinformációhiányos állapotot hoz létre.

Friss felmérésünk eredményei szerint a fiatalok nagy részének ugyanakkor vannak ötletei, szívesen részt vennének szakmai projektekben, viszont nem látnak erre lehetőségeket. Projektünk célja, hogy erősítsük a fiatalok közösségét és a fiatalok és a helyi közösség kapcsolatát. Segítsünk abban, hogy megismerjék egymás szakmai érdeklődését, egymásra találjanak azok, akik hasonló tervekkel, ötletekkel rendelkeznek. Találkozási lehetőséget biztosítunk számunkra, képzést szervezünk (projektmenedzsment és pályázatírás témában) amely segíti őket, hogy ötleteiket kifejtsék, szakszerűen leírják, és legyen egy képük a finanszírozási lehetőségekről.

Továbbá egy műhelytábort szervezünk, amely során kis szakmai csoportokban közös ötleteiket kidolgozhatják, a zárónapon pedig megismertethetik egymással, a helyi közösséggel, helyi intézmények és nonprofit szervezetek képviselőivel, és megtehetik az első lépéseket afelé, hogy közösen (egymással és a helyi közösség tagjaival), itthon indítsanak el szakmai projekteket. A projekt során szakértők bevonásával és saját csapatunk tagjainak segítségével, képzés és műhelymunkák keretében, mintegy 50 fiatalt vonunk be ebbe a közösségfejlesztési folyamatba, és velük együtt körülbelül 12 helyi közösségi projekt ötletét dolgozzuk ki és mutatjuk be a helyi közösségnek.

 

Támogatóink

Bethlen Gábor Alap

Élmény Alap

Kiemelt programok

elmeny alap logo

Kiemelt események

2020. augusztus 6-23. - Fessünk álmokat - falfestés


2019. július 6-13. - Fessünk álmokat - falfestés
2019. augusztus 29-31. - Ifjúsági műhelymunka


2018. június 2. - Tavaszi Szakmai Nap
2018. augusztus 17-22. - Fessünk álmokat - falfestés
2018. szeptember - Egyetemisták Műhelytábora
2018. szeptember 22. - IV. Gyergyói Diákkonferencia


2017. augusztus 21. - Szakmai nap az Egri Roma Szakkollégiummal
2017. szeptember 23. - III. Gyergyói Diákkonferencia
2017. szeptember 30. - Tanévnyitó szakmai nap



2016. március 30. - A szociális munka napja
2016. május 28. - Drogfórum 2016
2016. szeptember 24. - II. Gyergyói Diákkonferencia
2016. október 7-9. - V. Gyergyói Mentálhigiénés Napok

Küldetésünk

A Gyergyói Közösségi és Szociális Erőforrásközpont szakmai erőforrásokat, útmutatást és támogatást biztosít a szociális háló szereplői (nonprofit szervezetek, szolgáltatók, szakemberek, szociális szakon tanuló egyetemisták) számára a térség szociális hálójának fejlesztése, a helyi közösség életképességének növelése érdekében.

Fenntartóink

A Gyergyói Közösségi és Szociális Erőforrásközpontot
a Műhely Egyesület és az
Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért működteti

Támogatóink

  • Bethlen Gábor Alap
  • Communitas Alapítvány
  • Een Helpende Hand Alapítvány
  • Hargita Megye Tanácsa

További támogatók

Kapcsolat

Programfelelős:
dr. Dániel Botond

535500 Gyergyószentmiklós,
Bucsin negyed 12/B/32
Tel: 0740.05.36.04
e-mail: danielbotond@muhely.eu