fejlecproba6



Az Ifjúsági Műhelytábor célja, hogy erősítsük a gyergyói fiatalok közösségét, egymásra találjanak azok, akik hasonló tervekkel, ötletekkel rendelkezzenek és közösen kezdeményezéseket indítsanak el.

A műhelytábor során kidolgozott ötleteket, kezdeményezéseket bemutatjuk a helyi közösségnek, támogatókat, partnereket biztosítva a kezdeményezésekhez.

A műhelytábor során kis szakmai csoportokban közös ötleteiket kidolgozhatják, a zárónapon pedig megismertethetik egymással, a helyi közösséggel, helyi intézmények és nonprofit szervezetek képviselőivel, és megtehetik az első lépéseket afelé, hogy közösen (egymással és a helyi közösség tagjaival), itthon indítsanak el szakmai projekteket.

Mintegy 50 személyt várunk arra a kétnapos műhelytáborra, amely során meghívott szakemberek segítségével, kiscsoportokban dolgozhatják ki projekt-ötleteiket. Úgy számítjuk, hogy legalább 18 olyan közös projektötlet születik, amelyre a fiatalok összefogásával kis kezdeményező csoportok alakulnak, és amely ötleteket a műhelytábor alatt kezdeti formában kidolgoznak és bemutatnak egymásnak és a helyi közösségnek.

A projektbemutatókból néhány perces kisfilmek készülnek, amelyeket feltöltünk honlapunkra és youtube csatornánkra. Ezeket a kisfilmeket fogjuk népszerűsíteni az egyetemisták körében (hogy azok is lássák, akik nem vettek részt a műhelytáborban), a helyi közösség előtt és az elszármazott gyergyóiak felé is, bízva abban, hogy a projektbe minél többen bekapcsolódnak munkatársként, önkéntesként, tanácsadóként vagy támogatóként.

Tervezett munkacsoportok

  • Oktatás
  • Környezet, ökológia
  • Kultúra
  • Sport
  • Szociális, közösségfejlesztés, ifjúság
  • Egészségügy
  • Gazdaságfejlesztés, vállalkozások
  • Turizmus
  • Város- és vidékfejlesztés, építészet

 

Háttér

A gyergyói térség egyik legsúlyosabb problémája a fiatalok elvándorlása. Mivel a városban csupán egyetlen szakon lehet egyetemi tanulmányokat folytatni, ezért a fiatalok nagy része (évente mintegy 100 személy) más városokban folytatja tanulmányait. Az egyetemi évek alatt kapcsolatuk a helyi közösséggel meggyengül, tanulmányaik befejezése után kevesen térnek haza, mert úgy gondolják, hogy itthon nincs lehetőségük elhelyezkedni. A fiatalok nem ismerik az otthoni lehetőségeket, sem egymás szakmai érdeklődését, a közösség alig ismeri fiataljait, mindez egy súlyosinformációhiányos állapotot hoz létre.

Friss felmérésünk eredményei szerint a fiatalok nagy részének ugyanakkor vannak ötletei, szívesen részt vennének szakmai projektekben, viszont nem látnak erre lehetőségeket. Projektünk célja, hogy erősítsük a fiatalok közösségét és a fiatalok és a helyi közösség kapcsolatát. Segítsünk abban, hogy megismerjék egymás szakmai érdeklődését, egymásra találjanak azok, akik hasonló tervekkel, ötletekkel rendelkeznek. Találkozási lehetőséget biztosítunk számunkra, képzést szervezünk (projektmenedzsment és pályázatírás témában) amely segíti őket, hogy ötleteiket kifejtsék, szakszerűen leírják, és legyen egy képük a finanszírozási lehetőségekről.

Továbbá egy műhelytábort szervezünk, amely során kis szakmai csoportokban közös ötleteiket kidolgozhatják, a zárónapon pedig megismertethetik egymással, a helyi közösséggel, helyi intézmények és nonprofit szervezetek képviselőivel, és megtehetik az első lépéseket afelé, hogy közösen (egymással és a helyi közösség tagjaival), itthon indítsanak el szakmai projekteket. A projekt során szakértők bevonásával és saját csapatunk tagjainak segítségével, képzés és műhelymunkák keretében, mintegy 50 fiatalt vonunk be ebbe a közösségfejlesztési folyamatba, és velük együtt körülbelül 12 helyi közösségi projekt ötletét dolgozzuk ki és mutatjuk be a helyi közösségnek.

 

Támogatóink

Bethlen Gábor Alap

Élmény Alap

elmeny alap logoAz Élmény Alap egy közösségi pénzalap, amely a gyergyói közösség fejlesztése érdekében működik. Közösségi kezdeményezésre és a közösség támogatásával jött létre és működik 2018 óta.

Általános célunk a gyergyói fiatalok támogatása abban, hogy aktív élményekben részesüljenek a természetben és emberi közösségekben. Fejlődjön kezdeményező készségük, közösségi gondolkodásuk, megtapasztalják a tanulás- és tehetségük kibontakoztatásának örömét.

Ennek érdekében támogatjuk a fiatalok kezdeményezéseinek megvalósulását, oktatási, személyiség- és közösségfejlesztő programokat szervezünk és támogatunk, illetve alkalmi ösztöndíj-támogatást biztosítunk tehetséges fiataloknak.

A program számára önálló honlapot készítettünk, amely itt érhető el: https://eroforraskozpont.ro/elmenyalap

22 600

 

Karrier-támogató programunk célja, hogy a kb. 300, itthon és más városban tanuló, gyergyói egyetemista számára információkat biztosítsunk munkahelyekről, ösztöndíjakról és fejlődési (képzési, gyakornoki) lehetőségekről.

 

Ennek érdekében

  • összegyűjtjük az egyetemisták névsorát és elérhetőségét;
  • hírlevelet küldünk;
  • facebook csoportot hoztunk létre, ahol a fiatalok egymással kommunikálhatnak;
  • egy támogató szolgálat keretében válaszolunk a visszajelzéseitekre, kérdéseitekre, segítséget nyújtunk a pályázataitok elkészítésében.

 

Tervezzük még

  • képzések elindítását;
  • egyéni karriertámogatás, coaching, életpálya-tanácsadás elindítását;

 

Eddigi eredményeink:

 

Jelentkezz te is a programba!

A Gyergyói szociális munkás egyetemisták és frissen végzettek szakmai csoportját 2015 júliusában hoztuk létre. Egy kis szakmai közösséget akartunk létrehozni, ahol a szociális munkás hallgatók együtt dolgozzanak, és így eredményesebbek legyenek. A csoportnak egy tehetséggondozó, életpályatámogató funkciója is volt, továbbá szerettük volna azt, hogy egy kis csapat jöjjön létre, amely be tud kapcsolódni az Erőforrásközpont fejlesztő munkájába.

A csoportnak kezdetben 15 tagja volt, amely egy év után 16-ra bővült. A tagok között alapképzésben szociális munkát tanuló, és mesteris egyetemisták is voltak minden évfolyamról, valamint frissen végzettek (hat személy).

Első évben négy csoporttalálkozót szerveztünk, amely segített összehozni a csapatot. Ezek eredményeként szerveztük meg az I. Gyergyói Szociális Munkás diákkonferenciát, ahol a csoport négy tagja is előadást tartott. Fodor Rita vállalta a következő diákkonferencia szervezését, Mihálydeák Orsolya pedig a szakkönyvtár működtetését. Elindítottuk a SocioStartUp programunkat is, amely a végzős és pályakezdő szociális munkások szakmai projektjeit támogatja. Ezen nagyobb megvalósítások mellett különböző támogató információkkal segítettünk abban, hogy a csoport néhány tagja konferenciákon (hallgatóként), képzéseken vegyen részt (például Fodor Rita, aki egy spanyolországi képzésen tanulta meg a falfestést, mint közösségépítő módszert, azóta pedig több szakmai programot is szervezett itthon), illetve Gyergyószentmiklóson meghirdetett állásokra tudjon jelentkezni.

A 15 fős csoport nem minden tagja vett részt a tevékenységben, de igyekeztünk folyamatosan nyitottak maradni.

Második évben tovább folytatódtak a találkozók (szintén négy-öt alkalommal sikerült megszervezzük), újra megszerveztük a diákkonferenciát, szociális munka szekcióval együtt, elindult az aktivitás a könyvtárban. A csoport tagjait publikálási lehetőségekkel segítettük, konzultációt szerveztünk a tudományos diákköri konferenciára való felkészülés támogatására. A csoport tagjai részt vettek a szociális munka napján, drogfórumon és mentálhigiénés napokon, néhányan a szervezésben is segítettek. Egy adománynak köszönhetően a csoport minden tagjának tudtunk szakmai könyvcsomagot biztosítani, aki igényelte.

A csoport aktív tagjai beépültek az Erőforrásközpont csapatába, belőlük alakult ki a programfelelősök magja, akikhez 2016-ban és 2017-ben a nyári gyakornokok csatlakoztak. Mindennek azonban egy olyan hatása is volt, hogy a szakmai csoport találkozói átalakultak, illetve elmaradtak, az aktív tagok immár az erőforrásközpont megbeszélésein, műhelymunkáin találkozunk.

Mindezek mellett, habár a csoportnak már alig van önálló tevékenysége, az információk áramlása még működik, a facebook csoportunkat továbbra is fenntartjuk.

 

Alkategóriák

A kutatási adattár az általunk megvalósított kutatások kérdőíveit, adatbázisait tartalmazza, és csak regisztrált felhasználóknak érhető el. Kérjük jelentkezzen be!

Kiemelt programok

elmeny alap logo

Kiemelt események

2020. augusztus 6-23. - Fessünk álmokat - falfestés


2019. július 6-13. - Fessünk álmokat - falfestés
2019. augusztus 29-31. - Ifjúsági műhelymunka


2018. június 2. - Tavaszi Szakmai Nap
2018. augusztus 17-22. - Fessünk álmokat - falfestés
2018. szeptember - Egyetemisták Műhelytábora
2018. szeptember 22. - IV. Gyergyói Diákkonferencia


2017. augusztus 21. - Szakmai nap az Egri Roma Szakkollégiummal
2017. szeptember 23. - III. Gyergyói Diákkonferencia
2017. szeptember 30. - Tanévnyitó szakmai nap



2016. március 30. - A szociális munka napja
2016. május 28. - Drogfórum 2016
2016. szeptember 24. - II. Gyergyói Diákkonferencia
2016. október 7-9. - V. Gyergyói Mentálhigiénés Napok

Küldetésünk

A Gyergyói Közösségi és Szociális Erőforrásközpont szakmai erőforrásokat, útmutatást és támogatást biztosít a szociális háló szereplői (nonprofit szervezetek, szolgáltatók, szakemberek, szociális szakon tanuló egyetemisták) számára a térség szociális hálójának fejlesztése, a helyi közösség életképességének növelése érdekében.

Fenntartóink

A Gyergyói Közösségi és Szociális Erőforrásközpontot
a Műhely Egyesület és az
Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért működteti

Támogatóink

  • Bethlen Gábor Alap
  • Communitas Alapítvány
  • Een Helpende Hand Alapítvány
  • Hargita Megye Tanácsa

További támogatók

Kapcsolat

Programfelelős:
dr. Dániel Botond

535500 Gyergyószentmiklós,
Bucsin negyed 12/B/32
Tel: 0740.05.36.04
e-mail: danielbotond@muhely.eu